Past Masters

LIVING PAST MASTERS

(Queen City Lodge, No. 358)

Edward Reed                        1974       Gary Kunzman                      1982-83

Ronald Tetro                         1980      Herman T. Black                   1991

Herman T. Black                  1981

 

LIVING PAST MASTERS

(Christopher G. Fox Lodge No. 1021)

Neil R.Eisinger                       1965     Wilford Prosser                    1990

*Donald Q. Patterson          1967       Bruce C. Brand                     1991

Edward Ballow                      1971       Gerald R. Eberl                     1992-93

Ronald J. Crowthers             1985

 

LIVING PAST MASTERS

(Nocturnal Lodge No 1137)

Mitchel J. Belis                      1967       Peter M. Filim                       1992-93

Reed L. Johnson                   1974       Fredrick C. Howard              1994

Fredrick C. Howard              1977       *David P. Hess                      1995

*Victor F.B. Calkins              1984       *Earl C. Osewalt                   1998

*William Archibald              1985       Matthew F. Howard             2001-02

*David P. Hess                      1990       Peter M. Filim                       2005-07

 

LIVING PAST MASTERS

(Queen City-Chrislopher G Fox Lodge No .158)

James A. Rowe                      1994      Bruce C. Brand                     2003-04

*Paul W. Dazey                    1996       Bruce McLean                      2006

Raymond J. Campbell          1998     John Salt                                2007

Bruce Mclean                       1999       Jay R. Ferrand                       2008

Raymond J. Campbell          200 1-02

 

LIVING PAST MASTERS

(Lodge of the Ancient Landmarks No 441)

Chester Buck                        1958       R. Curtiss Montgomery       1982

Arthur M. Nisbet                 1960       W Bruce Renner                 1984

*Charles R. Eyer                   1961       *Frederick A. Stone            1988

*Robeert A Woodall           1962       Christopher J. Hough           1989

Donald G Williams II             1974       Paul R. Chisholm                   1992-93

*Richard R Saelzler              1976       *Scott D. Harris                    1993

Francis H. Saelzler                1979       *David A Schlein                 1994

James Jagiello                       1980

 

LIVING PAST MASTERS

(East Gale Lodge No 980)

James Rowles                        1959       *Reynold W. Trietley          1980

*Robert I. Patterson            1960       *Ronald A Tremblay            1982

Donald R. Manweiler           1964       *Ronald A. Tremblay           1985

*Clayton A. Bilger                 1968       *Michael J. Swayne             1986

Richard K. Sheffield             1969       *Robert C. Tates                   1987

*Robert S. Brauch                1972       Gary M. Schmidt                   1988

*RonaId T. Puckett               1973       *Duane E. Munro                 1989

Donald G. Lund                     1975       Arthur Church                      1990

Arthur Church                      1976       *John L. Sullivan                   1991

Carmen E. Rossi                    1977       Robert A. Hewson                1992-93

 

LIVING PAST MASTERS

(Lodge of the Ancient Landmarks No. 441 after consolidation)

Michael E. Storck                 1995       Francis H. Saelzler                2002

*Paul W. Myers                    1996       Robert A. Hewson                 2003

David F. Schneweiss            1997       Bertram J. Woodside           2004

Donald K. Schmid                 1998       Frederick Marschner          2005

*Brian J. Sintau                     2000       Francis H. Saelzler              2006

Thomas C. Barry                   2001       Robert A. Hewson               2007-08

 

LIVING PAST MASTERS

(Ancient Landmarks Lodge No 358)

Theodore Nowakowski           2009        Robert Tyler                            2012

Frederick Marschner               2010        Harry A. (Gus) Camphell         2013

Michael E. Storck                     2011

 

LIVING PAST MASTERS (Adjoining)

John M. Elienne                      1969        Allen E. Maull         1999

Donald C. Hamman                 1987

 

*not now a member of Ancient Landmarks Lodge No 358

 

DEDICATED SERVICE AWARDS

James A. Rowe                                      Francis H. Saelzler

Ned T. Ellion          Bruce C. Brand     John D. Bidwell

GLNY-Seal-transparent-240 photo msb-logo Brotherhood-Fund_master chiplogo2007

News & Events

Ancient Landmarks #358
meets the 2nd and 4th Monday at
Sweet Home Masonic Hall
641 Sweet Home Road
Buffalo, NY 14226